31 Aralık 2026 Perşembe

Atıcılık Sporu ve Havalı Silah Atıcılığı / Airgun Shooting

Atıcılık Sporu genel anlamda; kullanılan bir araç vasıtası ile bir nesneyi hedefe yollayarak, isabet sağlamak mantığı üzerine kurulmuştur. Amaç; arzu edilen hedefi mümkün olan en merkez noktadan vurmaya çalışmaktır, bu noktada avcılıktan ayrılır, zira avcılıkta amaç; hedef olarak görülen canlının mümkün olan en kolay şekilde ele geçirilmesidir. Ancak avcılıkta; doğası gereği atıcılığı da kısmen içerir, zira av'ın ele geçmesi için iyi bir atış yapmak gerekir (silah ile yapılan avlarda). Atıcılık çeşitli tipte silahlarla icra edilebilir, bunlar değişik kalibrelerde ateşli silah ve tüfekler, sıkıştırılmış hava yada gaz basıncı ile çalışan havalı/pnömatik tüfekler, klasik ve modern tasarımlı yay-ok ile hatta profesyonel tipte sapan ile bile yapılabilir (yurtdışında sapan ile yapılan atıcılık yarışmaları vardır).

Peki neden havalı tüfek? : Havalı Silah ve Tüfekler ile yapılan atıcılık sporu belki de harcanan bedele karşılık en isabetli atışların yapılabildiği silah türüdür, zira bir havalı tüfek ile yüksek kalitede yaptığınız atışın atış maliyeti yaklaşık (kendi atış bilgilerimden hesaplayarak yazıyorum) 10 kuruş'un altındadır, eğer aynı atışı bir ateşli tüfekle yapmaya kalkarsanız atış başına 1 TL'nin altında olmayacaktır, yani ateşli silah ile 150 metreye yapacağınız bir atış için harcayacağınız maliyete havalı tüfekler ile 10 atış yapabilirsiniz (22 kalibre rimfire ateşli tüfek ile yakın güçteki Daystate Air Ranger dikkate alınmıştır)

Kaliteli bir havalı silah'ın maliyeti yaklaşık 1,500 TL ile 6,000 TL arasında değişebilir, buna mukabil aynı kalite oranında bir ateşli tüfek almak istenirese (örneğin 22 kalibre Remington) bunun enaz 2-3 kat bedel ödenmesi gerekitiği gibi, havalı tüfekler için herhangi bir vergi zorunluluğu bulunmazken, ateşli bir tüfek alındığında ciddi bir vergi yüküde beraberinde gelmektedir.

NOT: Ülkemizde her ne sebeple olursa olsun havalı silahlar ile avlanmak yada canlılara zarar vermek kanunen yasak ve cezası ağırdır. Aksi davranışta kanun önünde suçlu duruma düşmenin yanı sıra Havalı Silah camiasını da zan altında bırakacağınzı unutmayınız. Lütfen bilinçli, sportmen ve vicdani bir şekilde bu sporu icra ediniz ve çevrenizdeki havalı silah kullanıcılarını da bu yönde bilinçlendiriniz..

8 yorum:

 1. selam abi ben size havalı tabanca olarak zoraki hp 01 sormak istiyorum sizce nasıl yada başka bir havalı tabanca önerirmisiniz tavsiyeniz nedir bu konuda.

  YanıtlaSil
 2. @Mehmetkaya

  Mehmet bey, açıkcası havalı tabanca kullanmadım, ancak kullanan arkadaşların yorumlarını dikkate alarak Zoraki markasının iyi bir marka olduğu konusunda epey bir duyumum var, ayrıca Weihrauch markasının HW45 modeli de çok tutulan bir model olarak biliyor, kullananlarım tamamı hep olumlu yorumlar yazıyorlar...

  Selamlar..

  YanıtlaSil
 3. selam abi konu başlığını bulamadığımdan buraya yazıyorum acaba hatsan at 44 10 havalı tüfegı müsabaka tüfeği olarak kullanabılırmıyız

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fatih bey merhaba,
   müsabaka tüfeği olarak kullanmanız çok zor, zira müsabaka dediğinizde 100 metrede yaklaşık 1 inç lik grupman yapması beklenir en azından ama hatsan at 44 ile bu ne kadar yapılabilir tartışılır. Bana göre çok zor. Zaten Hatsanın At44 ün üretim amacı müsabaka tüfeği değildir, genel kullanıma yönelik üretimiştir. Müsabaka tüfekleri farklı klasmanda üretilir, örneğin ortalama bir tüfeğin tetik ağırlığı 300-350 gram banıç ile düşerken müsabaka tüfeklerinde bu rakam 50 ile 100 gram arasındadır.

   Sil
 4. anladım açıklamanız için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 5. peki abi ufak çaplı bi araştırma yaptım da müsabaka tüfekleri benım için gereğinden fazla maliyetı var bunun yerıne alternatif bişiler olamazmı anladıgım kadarıyla yurt dısından getırmek ıstesemde gümrukten gecmesı zor görunuyo

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Fatih,
   dediğin gibi müsabaka tüfekleri maliyetli tüfeklerdir, alternatif sunabileceğim, fiyatıda nispeten ucuz olan AirArms ın s500 yasa s400 tek atım yapan tüfekleri olabilir, Daystate Airwolf yada Steyr diyeceğim ama onlarda da fiyatlar gene 3,500 - 4,000 TL ler mertebesine çıkıyor gene...

   Sil