31 Aralık 2026 Perşembe

Daystate Air Ranger 328 yards / 300 Metre Atış Video

21 yorum:

 1. Hocam bu atışlar havan atışı değil mi?ateşli bir silah olsa düzleme paralel olan bir hedefe yapılacak atış hedefi bulabilir.Ama havalı silah ile bu mesafelere havan atışı yapmadan ulaşmak mümkün olabilirmi sizce?Dürbünün sıfırlaması yeter mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 70 fpe'lik Daystate Air Ranger'dan 30 grain ağırlığındaki wasp mermisi 1025 fps/saniye hız ile namluyu terk eder. mermi bu hızla 328 yard da (300 metre) yaklaşık 460 cm (4.6 metre) düşme yapar, bu atışları yaparken kullandığım dürbün 8-32x56 büyütmeye sahip bir dürbün idi, bu tip atışları yapmayı sevdiğimden dürbünün arka ayağını yaklaşık 1-1.5mm yüksek kullanıyordum, dolayısı ile bu yükseltmeden dolayı dürbün klikleri yeterli oluyordu. (şu anda başka bir dürbün kullanıyorum). Benim bildiğim havan atışı, namluyu enaz 70-80 derece dikey olarak yapılan atışlara denir, dünyada uzun mesafeye atış yapan ateşli silahlar da dahil mesafe uzadıkça düşme miktarı artar, bu çok doğaldır, hiçbir tüfek ve dürbün ile bırakın 70-80 derecelik atışı, dürbün ile tüfeğin eksenini zaten 5-10 derecelik açıdan daha fazla açık tutamazsınız, dürbün montaj ayakları buna müsade etmez. Dolayısı ile dürbünlü tüfek atışları ile yapılan atışlara hiçbir zaman teknik anlamda havan atışı denilemez. Yukarıda vermiş olduğum düşme miktarını ve bu düşmenin görsel grafiğini ChairGun adlı programa kendiniz de girerek bulabilirsiniz kolayca. Son bir bilgi, dünyada ateşli ile sniper tarzı yapılan uzun mesafe atışlarında mermilerin hangi mesafede ne kadar düşme yaptığını araştırmanız konu hakkında daha net bilgilere sahip olmanızı sağlayacaktır. Selamlar

   Sil
 2. Selam bir süredir sayfanızı takip ediyorum,öncelikle detaylı bilgi ve kullanıcılara birebir cevap vermenizden ötürü teşekkür ederim.önümüz dönem içerisinde Steyr LG 110 HP Hunter modelini almayı düşünüyorum,benim için en önemli husus isabetlilik ve menzil,bu tüfekle atış yapabileceğim maximum mesafe ne olur, evanix s 10 ile bile 150-200 metre içerisine atış yapmanın mümkün olduğunu yazmışsınız,Beni tatmin edecek mesafeler 250-280-300 metre civarlarıdır, Steyr ile bu mümkün olurmu,Açıkçası Evanix gibi bir markanın Ar 6 modeli ile bile bu mesafeler ve isabet oranı elde ediliyorsa,steyr ile neler yapılabileceğini bilmek isterim,Yurtdışı kaynaklarını araştırsamda genelde onlar bizim kadar yüksek mesafelere atış yapma meraklısı olmadıklarından ciddi işe yarayacak bir bilgi bulamadım,umarım bu konuda beni aydınlatabilirsiniz saygılar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Steyr markası dünyaca bilinen en kaliteli markalardan biridir. LG 110 HP modeli ise bu markanın havalı modelleri arasında en güçlü modeldir ve gücü üreticisinin web sayfasındaki bilgilere göre 40 joule (29,9 FPE) olarak gösterilmektedir. Bahsettiğiniz 250-280-300 metre gibi gerçekten önemli mesafelere bu silah ile atış yapıldığında gücünün yeterli olmaması sebebi ile merminin izleyeceği yörünge olması gereken daha eğik olacaktır.

   Silahın isabet konusunda hiçbir sorun çıkarmayacağını düşünmeme rağmen bu güç seviyesinde tatminkar atışlar yapamayabilirsiniz. Uzun mesafe Atışlarında benim tavsiyem enaz 40-50 fpe’lik tüfek edinmeniz yada Steyr LG 110’un en azından 40 fpe’ye modifiye edilip edilemedini araştırmanızı tavsiye ederim.

   Eğer mesafe konsunuda ısrarlı iseniz Daystate’in AirWolf (40 fpe) yada daha iyisi Daystate Air Ranger (70 fpe) ile 50-60 fpe’ye modifiye edilmiş AirArms markasının modellerine göz atmanızı tavsiye ederim.

   Uzun mesafe atışlarında her ne olursa olsun, tüfeğin mutlaka Lother Walter Namlulu olması tercih sebebiniz olsun..


   Selamlar

   Sil
 3. Bu arada chairgunpro yazılımında saçma sapan değerler elde ediyorum,verdiğiniz çıkış hızı saçma ağırlığı ve mesafede 0.25 kalibre için 16 metre düşüş veriyor......
  Programı default olarak açıp hiçbir extra değerle oynamadan sadece vermiş olduğunuz değerleri girdiğimde bu sonucu aldım,doğru düzgün gerçek sonuçlar veren bir yazılım tavsiyeniz varmı? yada bu programa çekmemiz gereken bir ayarmı var neden bu şekilde saçma sapan hesaplamalar ortaya çıkıyor?,saygılar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Chairgun programını öncelikle iyice anlmaya ve deneyerek öğrenmeye çalışın, chairgun programı havalı silah konusunda bulabileceğiniz en kaliteli programdır.

   Sil
 4. Birkaç sorum daha olucak
  Steyr ile 200 ve 250 metrede ne kadar hold over yapmam gerekir?
  280-300 metre civarında man sized hedefleri hold overla vurmak mümkünmüdür?Gene bu mesafelerde ne
  Kadar hold over yapmak gerekir?(yanlış anlaşılmasın antreman bazında)

  Fx Royale Serisi ile bu mesafelerdeki isabet oranı nedir?,yoksa daystate şartmı?
  son olarak 200-250 metre civarına atış yaparken kullanabileceğim standart haliyle extra bir ayar yapmadan dot sayısının 6-7 metre hold over ı kaldırabileceği bir dürbün tavsiyeniz varmı? dürbün için 500$ gibi bir bütçe ayırmış bulunmaktayım gerekirse biraz daha zorlayabilirim
  Cevaplarınız için teşekkür ederim saygılar.

  YanıtlaSil
 5. Mert ...

  Atış bayır aşağı yapılmış , dolayısıyla 220 - 230 mt ye yapılan bir atış gibi kabul edilebilir belki ... bu mesafelerde havalı atışları için havan atışı denir diye biliyorum ... Ama fazla düşme yapmayan çok daha güçlü pcp ler yapılırsa o zaman başka... bu pcp lerle havan atışı bence... yabancı bir forumda gördüm adam 280 metrede 1,5 inc'de toplamış

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mert bey,

   Doğru atışlar daha düşük kot'lu bir noktaya yapılmaktadır.
   Ancak havan atışı ne demek önce bunun üzerinde biraz durmak gerekir. Havan denilen sistem; namlusu 45 derece yada daha yukarı doğru bakan, genelde siper ardından engel aşırtılarak isabet etmek mantığına dayalı bir silah türüdür. Yani namlusu genellikle 45 derece yada daha üstü bir açı ile atış yapılır. Havalı/Ateşli tüfeklerde, dürbün ve namluyu bırakın 45 dereceyi, 15 derece bile açı farkı ile montajını yapmanız mümkün değildir, genellikle maksimum 2-5 derecelik açı farkı ile ancak montaj mümkündür. Dolayısı ile tüfekler ile yapılan atışların hiçbirine havan atışı diyemeyiz. Ama merminin çizdiği yörüngenin oluşturduğu parabolün tepe noktası biraz yükselse malesef insanlarımız buna havan atışı tabiri kullanmak gibi bir hataya düşüyorlar.

   Atışlarda mesafe uzun oldğununda mermi tabii ki atış yapılan mesafeye göre belirli bir miktar düşme yapacaktır, Dünyanın en gelişmiş keskin nişancı silahlarında da durum böyledir, ancak ateşli silahlarda merminin namlu çıkış hızı 3000ft/sec den genelde daha yüksek olduğundan (havalılarda çekirdek ağırlığna bağlı olarak 850-1200 ft/sec) havalılarda çizilen parabolün biraz daha dik olması çok doğaldır. Zaten bu tip extrem atışlarda atışın doğasının gereği olan bu fiziki kuralları baştan kabul etmezseniz bu atışları yapmanız da mümkün olmaz.

   Birde 280 metrede 1,5 inç atışlarının videosunun link'i ni yazarsanız sevinirim. Bana göre bu tamamem inandırıcılıktan uzak bir iddia gibi geliyor. Bu atışları yapabilmek için kullandığı pcp'yi mutlaka seyretmek isterim....

   Sil
  2. ilginize teşekkürler öncelikle ...

   havan atışı derken zaten tam bir havan atışı olarak kimsenin nitelendireceğini sanmıyorum , havana benzer atış olarak değerlendiriliyor... şahsi kanaatim 200 mt üzeri atış (türkiyedeki pcp lerle) gereksiz bence... zira 8 metre havaya dikip atmak insanların pek ilgisini çekmiyor anladığım kadarıyla ... ama bu atışları seven de olabilir tabii o da onun zevki ona da bişey diyemem ... İlerde 2000 ft/sec çıkış hızında pcp ler imal edilirse o zaman 500 metre ye de atılsa ne diyebiliriz ...

   Sil
  3. Sn.Mesajı yazan bay/bayan,
   200 metre ve üzeri atışların havan atışı olarak değerlendirildiği düşüncesi sizin kendi düşüncenizmi? yoksa başklarının düşüncesimi? Eğer başkaları böyle düşünüyor diye yazyorsanız, bırakın bu iddia yı onlar dile getirsinler, onlara cevap yazayım, yok eğer sizin kkendi düşünceniz ise kendinizden bile emin olmadığınızı başkalarını referans göstermenizden anlıyorum. Bakın ben bu spor'a başlayalı 10 yıl civarında bir zaman olmuştur. Bu süre zarfından herhalde 30-40 bin atış yapmışımdır, bu atışları keyif olsun diye değil, %80 ini uzun mesafe hedef atışlarında yapmışımdır.

   Şimdi eğer ülkemizde herkes 200 metrein üzeri gereksiz diye düşünse ve bu mesafeye avrupalı bir havalı silahçı atış yapsa sizce ülkemizdeki etkisi ne olur?

   ikinci soru: eğer limitleri zorlamayacaksak bu işi yapmamızın mantığı nedir?
   Eğer ülkemizdeki atıcılık camiasındaki insanların %95 i gibi eğlence amaçlı bu sporu icra etseydik, dediklerinizde haklı olabilirdiniz, 200 metre üzeri gereksiz olabilirdi. Ancak biz dünyada bir Türk'ün atıcılıkta ne kadar iddialı olabileceğini anlatmaya çalışıyoruz, aslında sadece bizler değil, yunanlılar, ruslar, bulgarlar, romenler ve italyanlar bu konuda ciddi rekabet çi atışlar yapmaya çalışmaktadır, uluslararası forumlar incelediğinizde bubu açıkca görebilirsiniz.

   Sil
 6. Atış bayır aşağı gerçekten, yani tepeden aşağıya gibi... Bu atış gerçeği yansıtmaz kanımca, düz bir yolda atılsa o zaman tam 300 mt denebilirdi...

  YanıtlaSil
 7. Sayın Pars,

  Bu arkadaşlar biraz yeni galiba bu işlerde, siz rahat olun, incelemeleriniz ve emekleriniz için teşekkürler, tecrübe paylaşımınızın devamını bekliyoruz...

  YanıtlaSil
 8. Merhaba Orhan bey, emeğinize sağlık..

  Havalı tüfeklere ilgim artmaya başladı, Hatsan BT-65 sb modelini düşünüyorum, siz ne dersiniz hocam? Birde 5,5 mm çapı olandan almayı planlıyorum, 4,5 mm bana pek çekici gelmiyor.

  Havalı tüfek olayına kesinlikle gireceğim ama malesef doğru bilgilere ulaşabileceğimiz çok fazla site yok memlekette ne yazıkki. Ancak sizin gibi değerli üstadlarımızı bulabilirsek bir iki şey kapmaya çalışıyoruz..

  Önerileriniz için şimdiden teşekür ederim

  Arif

  YanıtlaSil
 9. Helal olsun dünya TÜRK ün gücünü görsün otursun birdaha düşün sun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Böylesi güzel bir platformda ırkçılık yapmasanız iyi olmaz mı..?Gücümüzü göreceklerine insanlığımızı,güzelliğimizi,yeteneklerimizi görüp bizi sevseler daha iyi olmaz mı? Bilgi en büyük güçtür..bilgilendiğimiz bu sayfada ne olur ırkçılık yapmayın.

   Sil
 10. Ayrica orhan beyin elinde sniper tüfeği olsa varın gerisini siz düşünün arkadaş takdir edelim yermeyelim böyle yetenekli insanlar ulusal güvenliğin teminatıdır.

  YanıtlaSil
 11. orhan bey sizden her yönüyle 1 numara olan daystate markanın bir modelini önermenizi istiyorum saygılar.Musa TÜRKGENÇ

  YanıtlaSil
 12. Bilgi ve deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkür ediyorum...İyi insanlar insanlara faydalı olanlardır..

  YanıtlaSil
 13. Orhan bey daystate nin en güclü modeli hangisi tşk ler şimdiden

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Daystate in "Air Ranger" modeli en güçlü olanıdır...

   Sil