31 Aralık 2026 Perşembe

MilDot nedir? Pratik şekilde nasıl kullanılır? (1)

Mil Dot Nedir? : Pek çoğumuzun dürbünlerinde bulunan,   genellikle kullanım şekline pek hakim olamasakta satın alırken dürbünümüzde olmasını istediğimiz bir artıkıl türüdür, hedefe odaklanmak için kullanılan bir nevi cetvel ve nişangah simgesidir. Mil dot özelliği olan bir dürbünden bakarsak aşağıdaki gibi bir görüntü elde ederiz.Mil dot neden üretilmiştir? : Dürbünlerde zamanla gelişen ihtiyaçlara göre pek çok artıkıl türü geliştirilmiştir, özellikle askeri yada polis kuvvetlerince kullanılıp sonradan sivil dürbünlerde de kullanılmaya başlayan mildot, hedefin mesafesini net bir şekilde tayin edebilmek ve daha keskin atışlar yapabilmek için geliştirilmiştir.


Nasıl Kullanılır? : Bir dairenin çevresi bizlere genellikle 360 derece olarak öğretilir, ancak daha ince hesaplara ihtiyaç duyulduğunda (askeri hedef belirleme  yada  topografçıların uzunluk hesaplaması vs gibi)  daire 6400 (bazı dürbün ve diğer ölçüm cihazlarında 6283) eşit parçaya bölünmüş ve her birine 1 miliradyan yada kısaca mil denilmiştir.    Dürbünlerde kullanılan noktaların (dot) merkezden merkeze birbirlerine olan uzaklığı 1 mil'i,  noktaların  kalınlığı 0.2 mil'i ifade edecek şekilde ayarlanır. (bazı özel dürbünlerde daha farklı olabilir, ancak genel kullanım bu şekildedir)...
Mil Dot ile Mesafe Nasıl tayin edilir? : Öncelikle mildot ile hesap yapabilmek için hedefin yada hedefin yanındaki herhangi bir cismin ölçüsü biliniyor olmalıdır.

Mesafe bulmak için kullanılacak olan formül :  

(Bu hesaplamayı yaparken, dürbün üreticinizin dürbün kılavuzunda belirtmiş olduğu büyütmede iken ölçüm yapmanız gerekmektedir.) 

mesafe = ((hedefin cm cinsinden boyu/100) / mil dot nokta sayısı)  * 1000  (metrik ölçüm için kullanılan formül)

örnek :


görüntüdeki geyiğin omuz yüksekliğini 120cm kabul edersek;
         Dürbünde bulunan merkez nokta ile 3.mildot noktası arasını dolduruyor..

Mesafe = ((120/100) / 3 ) * 1000 == 400 metre olduğu anlaşılır.

12 yorum:

 1. Çok faydalı bir paylaşım, ders niteliğinde olmuş. Emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil
 2. cetinkol70@hotmail.com benim leupold 3,5-10 40 dürbünüm var parlaks ayarını nasıl kullanacağımı bilmiyorum bana mesaj atarsanız sevinirim. şimdiden teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 3. cetinkol70@hotmail.com
  Paralax ayarı, atış yapacağınız mesafeye göre odak yapan bir özelliktir. Bu özelliği tersten kullanarak yaklaşık mesafe tahmini de yapabilirsiniz, atışı yapacağınız noktaya dürbün ile bakarken paralax tekerleğini, görüntünün en net olduğu noktayı buluncaya kadar çevirirsiniz, görüntü en net olduğu noktada paralax mesafe cetvelindeki değer sizin atış yapacağınız mesafe dir...

  Diğer kullanım şekli de, mesafeyi biliyorsanız; dürbünden bakmaya gerek kalmadan, doğrudan paralax tekerleğinin üzerindeki mesafeyi atış mesafenize getirerek de kullanabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 4. faydali bi paylaşım olmuş, elinize sağlık.

  YanıtlaSil
 5. ustad, cok faydali bir bilgi. cok acik ve net anlatmissiniz. elinize saglik.

  Cenk Eroktav

  YanıtlaSil
 6. Orhan bey merhaba AA pcp tüfek almayı düşünüyorum fakat aklımı karıştıran bir konu var öncelikle belirteyim yaylı tüfek cok kullandım fakat pcp tufek ılk kez alıcam kafamı karıstıran konu şu ; ben tüfegin menzini 50 metrede sıfırlardıgım zaman 100 metreye attıgımda yada 70 metreye atışlar isabetli olmuycak mildotları kullanarak bunun cözümü varmıdır yani belirli bir mesafeye sıfırladıgım tüfegimle dürbünün ayarını hic degistirmeden 10 ila 200 metre arası istedigim noktaya isabetli atıs nasıl yapabilirim ? Yardımcı olursanız AA yı kesınlıkle almayı dusunuyorum saygılar hayırlı aksamlar ..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu soru aynı anda mail ile de sorulduğundan mail yolu ile cevaplanmıştır.

   Sil
 7. bu sorunun cevabını maille cavaplamıssınız genel cevaplasanızda biz de faydalansak iyi olur diye dusunuyorum. birde chair gun programında sıfırlama mesafesi 22 calibre icin 27 mt geliyor siz de 10 mt olarak hesaplatmıssınız bu sıfırlama mesafesininin secimin püf noktası nedir? asker de 400 mt etkili menzili olan G3 piyade tüfegimizi 25 mt de sıfırlıyorduk.

  YanıtlaSil
 8. Merhaba,

  bir dürbün 50 metreye sıfırlanıp, 100 metreye atış yapıldığında genellikle alt vuracaktır (sıfırlamanın 1.sıfır noktasına göre mi yoksa 2.sıfır noktasına göremi yapıldığı belirtilmemiş).

  Mil-dot tipi artıkılın zaten en önemli özelliği değişken mesafelerde dürbün sıfırlamasını değiştirmeden atışlar yapmanızı sağlar. Mil-dot taki noktaların arasındaki mesafeler yukarıda açıklanmıştır.

  YanıtlaSil
 9. Sayın admin mil dot ile mesafe ölçmede kullanılan formüldeki (hedef yüksekliği/100/nokta sayısı x 1000) yüz rakamı yada 1000 rakamı neye göre belirlenmiş,dürbün 10x büyütmede ikenmi ölçülür yoksa 24x büyütmede iken ölçülsede aynı 100 sayısı kullanılır mı... Kullanılmıyor gibi çünkü 10x büyütme ile 24x büyütmenin hedef üstünde kapladığı nokta sayısı farklı... Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kadir bey bende sizin dediklerinize katılıyorum. internette bir çok yerde aradım fakat bulamadım. sahip olduğum dürbün de 3x ile mi bakacağız 12 x le mi bilmiyorum. yada ortaya çıkan sayıyı kaç x de isek o sayıya mı böleceğiz ? ben çıkamadım işin içinden. biri bu durumu aydınlatırsa süper olur.

   Sil
  2. Bu aray çin her dürbünün kendi kılavuzunda bildirimiş olan büyütme oranında işlem yapılır... Yani dürbünün kılavuzunda bu bilgi vardır...

   Sil