31 Aralık 2026 Perşembe

MilDot nedir? Pratik şekilde nasıl kullanılır? (2)

Dürbün kullanımı birkaç kolay bilgi ile çok daha etkin hale gelebilir, genellikle pek çoğumuzun bildiği Chairgun programından 1-2 ekran görüntüsü ile konuyu anlatmaya çalışacağım..

Silah                                     : Daystate Air Ranger 0.22   70 fpe
Mermi                                    : Eley Wasp Magnum 0.22 30 grain BC=0.088
Tüfeğin yakın sıfırlama mesafesi  : 10.936 yard (10 metre)
Namlu çıkış hızı                        : 1025 fps (312 metre/saniye)


(Bu bilgiler; herhangi bir modifiye uygulanmamış, standart halde olan kendi tüfeğimin bilgilerdir).

Bu bilgilere göre tüfekten atılan merminin yörüngesi aşağıdaki grafikte görülmektedir
Tüfeği 10 metreye sıfırladıktan sonra, mildot özelliğine sahip olan 3.5 - 10 x 50 BSA dürbünde, 10x ile bakıldığında, dürbünün hiç bir ayarına dokunmadan, merminin, 185 metreye kadar hangi mesafede nereye isabet edeceğini görüyoruz. (bu grafik alınmadan önce, daha anlaşılabilir olması açısından, kullanılan birim sistemi Configure/units menüsünden Metrik sisteme çevrilerek alınmıştır!)
Eğer dürbünün büyütme gücünü 3.2'ye çekersem 300 metreye kadar olan mesafelerde aynı grafiği almam mümkün olur.


Bu grafiği alabilmek için aşağıdaki resimde de görüldüğü üzere chrairgun programında, Tools/Reticle menüsünü takip etmek yeterlidir..
Eğer bilgisayarınızda Chairgun programı yoksa, indirmek için :  http://www.hawkeoptics.com/ChairGun_Setup.exe

6 yorum:

 1. Selam airgunsnipers sitesi yeni üye alımı yapmıyormu kaç zamandan beri üye olacam açık değil yeni üye girişi

  YanıtlaSil
 2. airgunsnipers forumuna üye başvurusu yaptıktan sonra aktaska@yahoo.com adresine adınızı ve telefon numaranızı içeren bir email göndermeniz gerekmektedir, forumun sahibi Kemal bey sizi telefon ile arayarak üyeliğinizi aktifleştirecektir...

  YanıtlaSil
 3. Kayıt olma işlemleri aktif değil. yeni üye olurken böyle bir uyarı veriyor sizde denerseniz göreceksiniz :) yardım bekliyorum ve üye olmak istiyorum size de bana da kolay gelsin :)

  YanıtlaSil
 4. siz yinede verdiğim mail adresine bu yazdıklarınızı iletin, Kemal bey sizin için üyelik işlemini aktifleştirip kaydınız yapacaktır...

  YanıtlaSil
 5. merhaba ben chairgun sitesine giriş yaptıgımda dosya ındırme yerıne benı satın alma menusune yonlendırıyor programı ındırebılecegım alternatıf adres varmı acaba?

  YanıtlaSil
 6. merhaba airgunsniper sitesine 15 gün önce üyelik kaydı yapmıstım hala giriş yapamıyorum eger bir dostunuzsa iletirmisiniz nasıl giriş yapabilirim ? saygılar..

  YanıtlaSil